شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

رزین

رزین چیست ؟ اصطلاح “رزین” به دسته ای از ترکیبات نیمه جامد طبیعی و مصنوعی اشاره دارد که می توان آنها را به یک ماده پلاستیکی بسیار بادوام تبدیل کرد. رزین‌ها معمولاً مخلوط‌های کامپوزیتی هستند، به این معنی که با واکنش مخلوطی از ترکیبات آلی ساخته می‌شوند که با یک پیوند شیمیایی در کنار هم نگه داشته می‌شوند.

حال بیاییم با پرسش و پاسخ ، با ویژگی های این ماده پر مصرف بیشتر آشنا شویم .

 • آیا رزین فقط پلاستیک است؟ این یک ترکیب کامپوزیتی است که به صورت چرخشی به محصولات محکمی تبدیل می شود که مقرون به صرفه، سبک وزن هستند و می توانند ظاهر مواد دیگری مانند سنگ یا گرانیت را تقلید کنند. در حالی که رزین یک پلاستیک است، اما پلاستیکی نیست که در بیشتر محصولات یافت می شود – به عنوان مثال پلاستیک نازکی که برای ساخت کیسه استفاده می شود.
 • اپوکسی یا رزین کدام بهتر است؟ در مقایسه با رزین ریخته گری، رزین پوشش اپوکسی زمان پردازش نسبتا کوتاه تری دارد. از آنجایی که لایه های جوهر با هم مخلوط نمی شوند، می توان آنها را بهتر کنترل کرد. پوشش اپوکسی در مقایسه با رزین ریخته گری در برابر تأثیرات مکانیکی مقاوم تر است. پوشش اپوکسی برای سطوح ناهموار مناسب است و در برابر آب مقاوم است.
 • آیا پلاستیک رزین شکستنی است؟ خیر. هر چیزی که با نوع گنبدی یا پوششی ساخته شده باشد، در صورت افتادن روی سطح سخت، احتمالاً فرورفته یا خم می شود، اما نمی شکند.
 • در صورت دست زدن به رزین چه باید کرد؟ برای پاک کردن رزین اپوکسی از روی پوست ، مقدار کمی پاک کننده دست یا اسکراب خشک را در دستان خود ترکیب کنید. روی دست ها، مچ دست و ساعد خود بمالید. بشویید و تکرار کنید تا تمام آثار آن از بین برود، سپس با صابون دست و مقدار زیادی آب گرم ادامه دهید.
 • آیا برای کودکان بی خطر است؟ استفاده از آن برای بزرگسالان و همچنین کودکان کاملا بی خطر است
 • آیا قابل اشتعال است؟ به شدت قابل اشتعال. بخار می تواند ترکیبات انفجاری با هوا ایجاد کند. برخی از اینها ممکن است دارای پیوندهای دوگانه غیراشباع باشند که هنگام گرم شدن یا درگیر شدن در آتش، به صورت انفجاری پلیمریزه می شوند.
 • آیا به طور طبیعی وجود دارد؟ رزین ها به طور طبیعی وجود دارند اما امروزه اغلب به صورت مصنوعی ساخته می شوند. برخی از انواع مصنوعی خواصی مشابه با انواع گیاهی طبیعی دارند، اما بسیاری از آنها بسیار متفاوت هستند. رزین های مصنوعی دارای چندین کلاس هستند.
 • آیا می توانید پاک کن ها را در رزین قرار دهید؟ می‌توانید پاک‌کن‌های کوچک، مهره‌ها، آبپاش‌ها، گل‌ها – تقریباً هر چیزی را تا زمانی که در قالب جا می‌شود – اضافه کنید.
 • آیا برای پوست بی خطر است؟ هر دو رزین اپوکسی و هاردنر می توانند باعث درماتیت تماسی حاد شوند. ناراحتی می تواند شدید باشد اما معمولاً پس از قطع تماس با محرک ناپدید می شود. تماس مکرر پوست با رزین ها و سخت کننده ها نیز ممکن است باعث درماتیت تماسی مزمن شود که معمولاً خفیف تر اما ماندگارتر است.
 • چه مدت سمی است؟ حداقل هفت روز صبر کنید و اتاق را به خوبی تهویه کنید تا مطمئن شوید که بخارات مضر باقیمانده زمان دفع دارند. پس از هفت روز، کف جدید شما باید به طور کامل درمان شود و آماده باشد تا سال ها به شما خدمت کند! هنوز سوال یا نگرانی دارید؟
 • آیا رزین UV می تواند به شما آسیب برساند؟ آسیب دائمی هنگام قرار گرفتن در معرض چشم یا بلعیده شدن در غیر این صورت ممکن است منجر به آسیب گذرا قرنیه و حتی برخی از انواع سوختگی شود. شستن آن نیز دشوار است. مصرف نوع UV منجر به جذب آن از هر دو دستگاه تنفسی و گوارشی می شود. ممکن است منجر به مسمومیت شدید شود.

بهترین رزین برای زیر لیوانی رزین اپوکسی است که از ترکیب دو جزء رزین و هاردنر ایجاد می شود. مخلوط کردن این دو عنصر یک واکنش شیمیایی ایجاد می کند که باعث می شود به تدریج شروع به سخت شدن کند. هنگام خرید ، حتما به دنبال مارکی باشید که در برابر حرارت مقاوم باشد، زیرا زیر لیوانی ممکن است برای نوشیدنی های گرم مانند قهوه یا چای استفاده شود. همچنین به دنبال نوعی باشید که شفاف و پایدار در برابر اشعه فرا بنفش باشد که به مرور زمان از زرد شدن زیر لیوانی شما جلوگیری می کند.

قالب های سیلیکونی ، قالب های زیر لیوانی سیلیکونی را می توانید در اندازه ها و اشکال مختلف از جمله گرد، مربع و سایر اشکال هندسی پیدا کنید. برخی از قالب ها حتی دارای لبه های نامنظم هستند که گزینه ای عالی برای ساخت زیر لیوانی رزین ژئود است. زیر لیوانی های استاندارد معمولاً بین 3.5 تا 4 اینچ قطر دارند، اگرچه اندازه بزرگتر – مانند 5 اینچ – سطح بیشتری را برای نمایش طرح های شما فراهم می کند.

 • آیا رزین می تواند پوست را تحریک کند؟ تحریک کننده پوست و سیستم تنفسی: هرگز نباید پوست لخت خود را در معرض مواد شیمیایی مایع رزین چاپ سه بعدی قرار دهید! آنها می توانند درماتیت تماسی ایجاد کنند، که یک راش سطحی است که اگر برای مدت طولانی در معرض رزین قرار بگیرید، می تواند به آلرژی تبدیل شود.

مواد شیمیایی موجود در سیستم‌های رزین اپوکسی در تماس با پوست یا تبخیر یا تشکیل غبار یا گرد و غبار در هوایی که تنفس می‌کنید می‌توانند بر سلامت شما تأثیر بگذارند. اثرات اصلی قرار گرفتن در معرض بیش از حد تحریک چشم، بینی، گلو و پوست، حساسیت های پوستی و آسم است.

 • آیا رزین برای محیط زیست مضر است؟ رزین های مصنوعی از سوخت های فسیلی ساخته می شوند، و تجزیه کامل زیستی آنها زمان زیادی طول کشیده و برای محیط زیست مضر خواهد بود .
 • سمیت این ماده و بخارات آن تا چه مدت طول می کشد ؟ حداقل هفت روز به طوری که اتاق را به خوبی تهویه کنید .
 • آیا می توانیم پاک کن ها را در رزین قرار دهیم؟ می توانیم پاک‌کن‌های کوچک، مهره‌ها، آبپاش‌ها، گل‌ها – تقریباً هر چیزی را تا زمانی که در قالب جا می‌شوند ،  اضافه کنیم .
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *