شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

پتاسیم پرمنگنات (permangenate)

پتاسیم پرمنگنات

پتاسیم پرمنگنات ، یک ماده جامد به رنگ بنفش و غیر قابل سوختن بوده و لی در عوض باعث می شود که سوختن مواد قابل احتراق به آسانی صورت بگیرد . پتاسیم پرمنگنات یک اکسنده قوی است و در اکثر واکنش های شیمیایی به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی مورد استفاده قرار می گیرد . \small 4KMnO_{4}(s)+6H_{2}SO_{4}(aq)\rightarrow 2K_{2}SO_{4}(aq)+4MnSO_{4}(aq)+5O_{2}+6H_{2}O

روش تهیه پتاسیم پرمنگنات : مقدار5 گرم پتاسیم هیدروکسید \small (KOH) و 2.5 گرم کلرات پتاسیم\small (KClO_3) را با هم در بوته نیکلی ذوب کنید. در حالیکه مخلوط را هم می زنید 2 گرم منگنز دی اکسید \small MnO_{2} یا سنگ معدن آن ( پیرولوزیت ) اضافه نمایید. با ادامه افزایش  منگنزدی اکسید یا سنگ معدن ماده مذاب سفت می شود. در این مرحله چند دانه پتاسیم هیدروکسید می توان اضافه کرد تا مذاب حالت سیال داشته باشد. پس از کامل شدن افزایش منگنز دی اکسید بگذارید مذاب خشک شود و سپس آن را به دو قسمت صد میلی لیتری آب جوش استخراج کنید. یک قطره از محلول را روی کاغذ صافی بگذارید چنانچه رنگ سبز مشاهده گردید از درون محلول در حالی که گرم است ( 50 درجه سلسیوس) کربن دی اکسید \small CO_{2} عبور دهید تا این که روی کاغذ صافی فقط رنگ بنفش مشاهده شود. محلول را از درون صافی شیشه ای عبور دهید. زیر صافی را تبخیر نمایید تا عمل کریستاله شدن یا تبلور شروع شود.  آن را سرد کرده و سپس صاف کنید. بلور های پرمنگنات را در اتو کلاو ( خشک کن ) در دمای 100 درجه سلسیوس خشک کنید. برای تعیین درجه خلوص پرمنگنات بدست امده آن را توسط اگزالیک اسید تیتر نمایید. روش دیگر تعیین درجه خلوص سنجش پتاسیم پرمنگنات با استفاده از اسپکتروفتومتر می باشد. 

\small 4KMnO_{4}(aq)+6H_{2}SO_{4}(aq)+5C_{2}H_{5}OH(aq)\rightarrow 4MnSO_{4}(aq)+2K_{2}SO_{4}(aq)+5CH_{3}COOH(aq)+11H_{2}O(l)

حالا می پردازیم به پرسش و پاسخ در باره پتاسیم پرمنگنات

 • وقتی گلیسرین به پتاسیم پرمنگنات اضافه می کنیم ، چه روی می دهد ؟ بعد از 30 ثانیه مخلوط واکنش به شعله بنفش همراه با دود سفید تبدیل می شود . ( احتیاط و عقب بایستید . ) \small 4KMnO_{4}(s)+3C_{3}H_{5}(OH)_{3}(l)\rightarrow 7K_{2}CO_{3}(aq)+7Mn_{2}O_{3}(s)+5CO_{2}(g)+16H_{2}O(g)
 • چرا  پتاسیم پرمنگنات غیرقانونی است؟استفاده غیرقانونی اصلی آن حذف ناخالصی ها از پایه کوکائین است. پتاسیم پرمنگنات همچنین می تواند با سودو افدرین ترکیب شود تا متکاتینون تولید کند، یک محرک مصنوعی که همچنین یک ماده کنترل شده است.
 • چه چیزی با پرمنگنات پتاسیم واکنش نشان نمی دهد؟ آلکان ها با پتاسیم پرمنگنات واکنش نمی دهند زیرا این ماده اکسنده ای قوی است و آلکان ها گروه های عاملی مانند پیوندهای دوگانه ندارند که بتوانند اکسید شوند.
 • خطر پتاسیم پرمنگنات چیست؟ * پتاسیم پرمنگنات می تواند هنگام تنفس بر شما تأثیر بگذارد. * تماس می تواند به شدت پوست و چشم ها را با آسیب های احتمالی چشم تحریک کرده و بسوزاند. * تنفس پتاسیم پرمنگنات می تواند بینی و گلو را تحریک کند. * تنفس پتاسیم پرمنگنات می تواند ریه ها را تحریک کرده و باعث سرفه و یا تنگی نفس شود.
 • وقتی پتاسیم پرمنگنات و هیدروژن پراکسید \small (H_{2}O_{2})را مخلوط می کنید چه اتفاقی می افتد؟ هنگامی که پتاسیم پرمنگنات را اضافه می کنید، با هیدروژن پراکسید واکنش می دهد و به اصطلاح بسته های کوچک اکسیژن تولید می کند. این بسته های اکسیژن شدت واکنش را افزایش می‌دهند و صدای انفجار مانندی را در اثر برخورد کیسه‌های اکسیژن با شعله می شنوید .
 • چگونه با پرمنگنات پتاسیم و شکر آتش درست کنیم؟  پتاسیم پرمنگنات و شکر را در یک لیوان به نسبت 1:1 مخلوط کنید. مخلوط را روشن کنید. مخلوط می سوزد.
 • آیا می توانیم بعد از افزودن  پتاسیم پرمنگنات به آب ، آن را بنوشیم؟ پتاسیم پرمنگنات یک عامل اکسید کننده قوی است. دارای خواص ضد عفونی کننده، خوشبو کننده و قابض است. از این رو، استفاده از مقدار خیلی کم پتاسیم پرمنگنات در آب آشامیدنی بی خطر است.
 • چگونه می توان پتاسیم پرمنگنات را خنثی کرد؟ پتاسیم پرمنگنات را می توان با یک محلول هیدروژن پراکسید 3٪، 2 قاشق غذاخوری در هر 100 گالن (1 فنجان در هر 500 گالن) با استفاده از محلول اولیه 34٪ هیدروژن پراکسید خنثی کرد.
 • اگر پتاسیم پرمنگنات گرم شود چه اتفاقی می افتد؟ هنگامی که این ماده گرم می شود، پتاسیم منگنات، منگنز دی اکسید و گاز اکسیژن تولید می کند. \small 2KMnO_{4}(s)\rightarrow K_{2}MnO_{4}(s)+MnO_{2}(s)+O_{2}(g)
 • اگر پتاسیم پرمنگنات را در آب بریزید چه اتفاقی می افتد؟وقتی کریستال های پتاسیم پرمنگنات را در آب قرار می دهیم، رنگ ارغوانی آن در سراسر آب پخش می شود. این خاصیت انتشار ذرات آب و پتاسیم پرمنگنات را نشان می دهد، زیرا به دلیل این خاصیت تنها انحلال و پخش شدن رنگ این ماده  صورت می گیرد.
 • عمر مفید استفاده از پتاسیم پرمنگنات چقدر است ؟ زمانی که پتاسیم پرمنگنات در ظرفی با در بسته  محکم نگه داری شود، عمر مفیدی در حدود پنج سال دارد. با این حال، هنگامی که ظرف را باز می کنید، شروع به تحلیل می کند و ممکن است فقط یک سال طول بکشد تا مهلت استفاده آن منقضی شود .
 • ادامه دارد ………………
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *