شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

نفتالن(naphtalen) و کاربرد های آن

نفتالن

نفتالن با فرمول مولکولی \small C_{10}H_{8}هیدروکربنی است که ازنفت خام یا قطران زغال سنگ ساخته می شود. این هیدروکربن از دو حلقه بنزنی آروماتیک متصل به هم تشکیل شده است و همانند بنزن ، معطر است ، همچنین در هنگام سوختن چیزها تولید می شود، بنابراین نفتالن در دود سیگار، اگزوز اتومبیل و دود ناشی از آتش سوزی جنگل ها یافت می شود. به عنوان حشره کش و دفع آفات استفاده می شود. نفتالن اولین بار در سال 1948 به عنوان یک آفت کش در ایالات متحده ثبت شد.

استنشاق نفتالن ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود. علائم گوارشی مانند تهوع، استفراغ، گرفتگی عضلات شکم و اسهال؛ علائم عصبی، مانند گیجی، هیجان، و تشنج؛ مشکلات کلیوی، مانند خاموشی حاد کلیه؛ و ویژگی های هماتولوژیک مانند ایکتروس و کم خونی شدید …  نفتالن یک ماده شیمیایی سمی است و حتی می تواند باعث سرطان روده و حنجره در انسان شود . بسیار قابل اشتعال است .

مسمومیت با نفتالن شکل نادری از مسمومیت است که ممکن است پس از خوردن، استنشاق یا قرار گرفتن در معرض پوست با ترکیبات حاوی نفتالن مانند گلوله‌های نفتالن رخ دهد. از نظر بالینی، بیماران با شروع حاد ادرار قهوه ای تیره، اسهال آبکی و استفراغ صفراوی غیر خونی 48 تا 96 ساعت پس از مواجهه مراجعه می کنند. مقدار کشنده نفتالن برای بزرگسالان حدود 5 تا 15 گرم و برای کودکان 2 تا 3 گرم است . که مصرف بیش از حد آن خواه تصادفی و خواه عمدی می تواند منجر به تظاهرات بالینی بی شماری از جمله همولیز شود .

حالا بپردازیم به بعضی از پرسش های شما در باره نفتالن و مزایا و معایب آن :

  • آیا می توانید گلوله های نفتالن را با دستان خود لمس کنیم ؟ اگر گلوله‌های ضد بید را لمس کنید، می‌تواند وارد بدن شما شود. سطوح پایین آن در برخی از نمونه های بافت چربی و شیر مادر یافت شده است. بدن این ماده را در خون شما حل می کند که آن را به کبد و سایر اندام ها می رساند. سپس از بدن شما عبور می کند و در ادرار و مواد زائد خارج می شود.
  • آیا می توانیم گلوله های نفتالن را با دستان خود لمس کنیم؟ اگر گلوله‌های بید را لمس کنید، نفتالن می‌تواند وارد بدن شما شود. سطوح پایین نفتالن در برخی از نمونه های بافت چربی و شیر مادر یافت شده است. بدن نفتالن را در خون شما حل می کند که آن را به کبد و سایر اندام ها می رساند. سپس از بدن شما عبور می کند و از طریق ادرار و مواد زائد خارج می شود.
  • آیا می توان گلوله های آن را در آشپزخانه نگه داری کرد ؟ گلوله‌های نفتالن را نباید در اطراف غذا یا محل‌های آماده‌سازی غذا استفاده کرد. استفاده از گلوله‌های آن فقط در ظروف دربسته مجاز است. گازها برای کشتن حشراتی که از الیاف طبیعی تغذیه می‌کنند جمع می‌شوند. این گازها در صورت استفاده نادرست ممکن است خطری برای افراد یا حیوانات خانگی ایجاد کنند
  • گلوله های این ماده چقدر فعال هستند؟ چه مدت طول می کشد تا گلوله های آن از بین بروند؟  در هوای آزاد 3 تا 6 ماه طول می کشد تا کاملاً از بین برود. اگر گلوله را زیر لباس قرار دهید یا در هوای آزاد قرار نگیرید، تا 12 ماه طول می کشد تا کاملاً از بین برود.
  • آیا نفتالین می تواند از رشد قارچ جلوگیری کند؟ بوهای کپک اغلب ناشی از رشد کپک در مناطق مرطوب است. گلوله های آن می توانند با جذب رطوبت اضافی در هوا، باعث کاهش رشد کپک و از بین بردن بوی کپک شوند .
  • آیا گلوله های نفتالین در روغن حل می شوند؟ از آنجایی که نفتالین یک ترکیب غیرقطبی است، بنابراین فقط می تواند در حلال های غیر قطبی مانند نفت سفیدو روغن نیز حل شود.
  • آیا نفتالین می تواند ساس را از بین ببرد ؟ خیر
  • آیا گلوله های های نفتالین از کوکاکولا ساخته می شوند؟ نفتالین قابل اشتعال و بالقوه قابل انفجار است. از این رو گلوله های نفتالین از قطران زغال سنگ به دست می آید.
  • آیا الکل می تواند گلوله های نفتالین را حل کند؟  گلوله‌های داروی ضد بید در الکل (دناتوره شده، اتیل، ایزوپروپیل و غیره) محلول هستند، بنابراین راه‌های موثری برای از بین بردن بو روی سطوح و لباس‌ها پس از از بین رفتن آن از هوا وجود دارد.
  • ماده اصلی گلوله های نفتالین چیست؟ گلوله‌های سفید رنگ ضد بید ، حاوی غلظت بسیار بالایی از ماده شیمیایی نفتالین یا پارادی کلروبنزن به عنوان مواد فعال هستند. آنها قرار است در ظروف دربسته و بدون هوا استفاده شوند تا بخار تولید شده توسط آنها به دام بیفتد. بخارهای به دام افتاده جمع شده و هر پروانه لباس داخل آن را می کشد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *