شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

منتول(Menthol )

منتول جوهرنعناع

منتول ( جوهر نعناع ) یک ترکیب آلی یا یک الکل ده کربنه با فرمول مولکولی \small C_{10}H_{20}O است که از روغن خالص نعناع استخراج می شود . ( به ازای هر 4 الی 5 کیلوگرم نعناع می توان در حدود 10 گرم جوهر نعناع استخراج کرد . ) به عنوان چاشنی و ماده معطر دارویی کاربرد دارد . به طور انتخابی انتهای اعصاب حسی مربوط به سرما را تحریک کرده و باعث احساس سرما می شود . مصرف آن روی پوست باعث گشادشدن عروق می شود و احساس سرما ایجاد می کند که به دنبال آن تاثیر ضد درد را ظاهر می کند .  به طور خاص یک مونوترپنوئید است که به صورت مصنوعی یا از روغن‌های نعناع ذرت، نعناع فلفلی یا سایر نعناع‌ها به دست می‌آید. این یک ماده کریستالی مومی، شفاف یا سفید است که در دمای اتاق جامد است و کمی بالاتر ذوب می شود. تاثیر دارویی این ماده در مواردی مثل : ضد گرفتگی بینی ، مسکّن سردرد ، ضد درد موضعی ، ضد خارش و تسکین دهنده علائم تنفسی مانند برونشیت ، سینوزیت و سرفه می باشد .

پرسش و پاسخ در باره منتول

 • کاربرد آن چیست؟ برای درمان تحریکات جزئی گاه به گاه، درد، درد دهان و گلو درد و همچنین سرفه های مرتبط با سرماخوردگی یا محرک های استنشاقی
 • آیا برای بدن شما بی خطر است؟ کانال های کلسیم و سدیم در غشای سلولی در سراسر بدن ما وجود دارد، و به همین دلیل است که ما می توانیم سمیت سیستمیک را پس از بلع یا استنشاق مقادیر متمرکز این ماده مشاهده کنیم. عوارض جدی شامل تشنج، کما و مرگ است. منتول می تواند باعث تحریک چشم و پوست شود.
 • این ماده چگونه روی شما تأثیر می گذارد؟ هنگامی که استنشاق می شود، می تواند درد راه هوایی و تحریک ناشی از دود سیگار را کاهش دهد و سرفه را سرکوب کند و به افراد سیگاری توهم نفس کشیدن راحت تر بدهد. با این حال، علی‌رغم آنچه برخی از پیام‌های بازاریابی ممکن است نشان دهند، سیگارهای منتولی در مقایسه با سیگارهای غیر منتولی هیچ مزیتی برای سلامتی ندارند.
 • چگونه ساخته می شود؟ یک ترکیب آلی کووالانسی است که به صورت مصنوعی یا از نعناع فلفلی یا سایر روغن‌های نعناع به دست می‌آید. این ماده مومی شکل، کریستالی، به رنگ شفاف یا سفید است که در دمای اتاق جامد است و کمی بالاتر ذوب می شود.
 • آیا حلال است یا حرام؟   این ماده مسکر نیست. اصل اساسی در مورد همه نوشیدنی ها حلال بودن آنهاست مگر اینکه مسکر یا مضر باشد.
 • آیا این ماده یک الکل است؟  یک الکل ترپن تک حلقه ای است که به طور طبیعی در نعناع وجود دارد و می تواند به طور مصنوعی نیز سنتز شود. به طور کلی بسیار بی خطر محسوب می شود و در پزشکی و غذایی کاربرد زیادی دارد.
 • آیا منتول مانند سیگار است؟
  تفاوت سیگار منتولی با سیگار معمولی چیست؟ منتول یک ترکیب شیمیایی است که گلو را خنک و بی حس می کند، بنابراین باعث می شود دود کمتر خشن به نظر برسد. ممکن است به تنباکو یا فیلترهای سیگارهای منتولی اضافه شود.
 • آیا منتول نیکوتین دارد؟
  در سال‌های اخیر، شرکت‌های تنباکو میزان نیکوتین را در برخی از سیگارهای منتول افزایش داده‌اند. منتول موجود در سیگار می تواند ترک سیگار را دشوارتر کند. احتمال ترک موفقیت آمیز سیگار در افرادی که سیگار منتول می کشند نسبت به افرادی که سیگارهای غیر منتول می کشند کمتر است.
 • آیا منتول یک ویپ است؟
  منتول به طور گسترده ای در مایعات الکترونیکی مانند نعناع استفاده می شود. با این حال، از آنجایی که مولکول های طعم گیاه نعناع در طول فرآیند استخراج حذف شدند، منتول طعمی ندارد. وقتی منتول را از گیاه نعناع حذف می کنید، تنها چیزی که برای شما باقی می ماند یک مولکول شیمیایی است که به شما احساس خنکی می دهد.
 • آیا الکل 1 درصد حرام است؟
  الکلی که از صنعت غیر خمر به دست می آید نجس نیست، اما نوشیدن آن به شکل اصلی اش جایز نیست، زیرا سمی است و می کشد. نوشابه هایی که به قصد تولید خمر فرآوری شده یا ساخته می شوند و دارای الکل کمتر از یک درصد (v/v) هستند، نوشیدن آن جایز است.
 • آیا منتول اعتیادآور است؟
  چگونه منتول سیگار را اعتیاد آورتر می کند این امر به ویژه ناامید کننده است زیرا تحقیقات بیشتر نشان می دهد که طعم دهنده منتول به وابستگی بیشتر به نیکوتین کمک می کند، به این معنی که کسانی که شروع به کشیدن سیگار منتول می کنند زمان بسیار سخت تری ترک می کنند.
 • منتول چه طعمی دارد؟
  منتول یک افزودنی طعم دهنده با طعم و رایحه نعنایی است که به دلیل خواص خنک کنندگی یا ضد درد گزارش شده آن به طور گسترده در محصولات مصرفی و دارویی استفاده می شود. هنگامی که در سیگار استفاده می شود، منتول ممکن است تحریک و سختی کشیدن سیگار را کاهش دهد
 • آیا منتول برای پوست شما مفید است؟ به عنوان یک گشادکننده عروق، جریان خون را در پوست در هر کجا که استفاده می‌شود بهبود می‌بخشد و زندگی را به چهره‌های کدر و خسته باز می‌گرداند. علاوه بر این، تولید سیتوکین های التهابی و پروستاگلاندین ها را کاهش می دهد تا به بهبود پوست قرمز و ملتهب کمک کند.
 • آیا منتول برای تنفس بی خطر است؟
  تمام محصولات منتول، از جمله Vicks، می تواند باعث مشکلات تنفسی، التهاب چشم و ریه، آسیب کبدی، انقباض راه هوایی و واکنش های آلرژیک در برخی از نوزادان و کودکان شود.
 • چگونه منتول را از نعناع استخراج می کنید؟
  تقریباً 81 درصد منتول به روش تقطیر با آب در دمای 30 درجه سلسیوس استخراج می شود. برای استخراج منتول در شرایط دمایی 35 تا 40 درجه سلسیوس و زیر 70 درجه سلسیوس از تقطیر با بخار و استخراج مایکروویو نیز استفاده شده است.
 • ماندگاری منتول چقدر است؟ منتول موضعی در عرض 30 دقیقه در پوست قابل تشخیص است و بعد از  60 دقیقه پاک می شود.
 • خاصیت اسیدی دارد یا بازی ؟  سطح PH منتول 3.4 است. از آنجایی که سطح PH زیر 7 است، منتول یک اسید در نظر گرفته می شود.
 • آیا در آب محلول است؟به راحتی در آب حل نمی شود (0.400 میلی گرم در لیتر)، اما به راحتی در بسیاری از حلال های آلی مانند الکل ها، اترها و غیره قابل حل است.
 • آیا در روغن حل می شود؟
  در فرآورده های مبتنی بر آب به ندرت حل می شود، اما در غلظت های بالا در الکل به راحتی حل می شود. منتول همچنین در روغن ها از جمله MCT محلول است.
 • گرم است یا سرد؟ استفاده موضعی از این ماده یک روش محبوب سرما درمانی است و از نظر شیمیایی گیرنده های سرما را تحریک می کند و جریان خون پوستی را افزایش می دهد.
 • آیا برای آکنه بی خطر است؟  وجود این ماده در فرمولاسیون ویکس باعث احساس سوزن سوزن شدن روی پوست می شود، که ممکن است درد را به طور موقت کاهش دهد و احتمالا تورم را کاهش دهد. با این حال،تاکیدمی شود که می‌تواند پوست حساس مستعد آکنه و روزاسه را تحریک کند، به این معنی که این ماده احتمالاً نباید مورد استفاده شما باشد.
 • بهترین حلال برای آن چیست؟
  به طور مطلوب، یک سیستم حلال با نسبت مساوی از سه حلال، آب، الکل و پروپیلن گلیکول، بالاترین میزان بهبود در حلالیت را در تمام غلظت‌های منتول نشان داد.
 • آیا برای موهای شما مفید است؟ به عنوان یک گشادکننده عروق، اغلب به عنوان یک ماده موثر برای تقویت رشد مو در نظر گرفته می شود. گردش خون را در پوست سر تحریک می کند و فولیکول های مو را باز می کند. این به نوبه خود می تواند رشد مو را تحریک کند .
 • نام شیمیایی آن چیست ؟ \small (1R,2S,5R)2-isopropyl-5-methylcyclohexanol
 • آیا الکل است یا فنل؟ الکلی است که از روغن نعناع تولید می شود یا به صورت مصنوعی تهیه می شود. منتول یک ترکیب آلی کووالانسی است که به صورت مصنوعی یا از نعناع فلفلی یا نعناع دیگر به دست می آید.
 • تفاوت بین نعناع و منتول چیست؟ تفاوت اصلی نعناع و منتول در این است که نعناع یک گیاه علفی است که از برگ ها، دانه ها و گل های آن عمدتاً برای طعم دادن به غذا استفاده می شود در حالی که این ماده یک ترکیب آلی معطر است که مسئول طعم شیرین و تند نعناع است.
 • خواص آن چیست؟ ماده ای سفید یا بی رنگ، پوسته پوسته، کریستالی، جامد در دمای اتاق با چگالی 0.9 کیلوگرم بر دسی متر مکعب (25 درجه سلسیوس) و نقطه ذوب 41 تا 44 درجه سلسیوس که البته به میزان خلوص آن بستگی دارد .
 • تفاوت بین منتول و فنل چیست؟
  منتول: یک بی حس کننده/مسکن خوراکی نعنایی که برای خنک کردن ناحیه دردناک و متعاقباً سرکوب سرفه طراحی شده است. بخارات آن همچنین برای رفع گرفتگی بینی موثر است. فنل: یک بی حس کننده خوراکی و مسکن ترکیبی که بیشتر در اسپری های گلو استفاده می شود.
 • چگونه آن را تشخیص می دهید؟ با استفاده از یک آزمایش ساده ،  به طوری که چند قطره از نمونه با 5 میلی لیتر نیتریک اسید مخلوط شده و روی حمام آب گرم می شود. رنگ آبی در عرض 5 دقیقه ایجاد می شود و پس از مدتی زرد می شود که نشان دهنده وجود منتول است.

سنتز منتول

 

 

 

 

 

 

منتول ، داروی مسکن

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *