شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

آمونیوم کُلرید ( نشادر ) amonium chloride

آمونیوم کلرید

آمونیوم کلرید با فرمول شیمیایی \small NH_{4}Cl در کود ها به عنوان منبع نیتروژن استفاده می شود . در پزشکی مخصوصاً برای درمان سُرفه به عنوان خلط آور کاربرد دارد . می توان برای چسباندن تخته سه لا نیز مورد استفاده قرار داد . به عنوان الکترولیت در باتری های قلمی لکلانشه مورد استفاده قرار می گیرد . می توان از آن برای حذف پوشش های اُکسیدی و افزایش چسبندگی در لحیم کاری استفاده کرد . برای خاک های شور و قلیایی استفاده از آمونیوم کلرید توصیه می شود ، زیرا که این نمک ماهیت اسیدی دارد . امّا چرا باید این نمک اسیدی باشد ؟ همان طور که در مقاله های قبلی گفتم این نمک در آب حل می شود و امکان این که یون های حاصل از آن با آب برهم کنش از نوع هیدرولیز داشته باشد ، وجود دارد .

کاتیون حاصل از این نمک \small (NH_{4}^{+}) می تواند با آب واکنش دهد و غلظت یون هیدرونیوم\small {H^{+}} را در آب افزایش دهد ، امّا آنیون حاصل از آن \small (Cl^{-}) باز مزدوج یک اسید قوی بوده و نمی تواند با آب واکنش دهد و به صورت یون آب پوشیده در محلول باقی می ماند ، پس در نهایت محلول اسیدی خواهد شد .و یا به زبانی ساده می توان گفت که باز ضعیف و اسید قوی در محلول خواهیم داشت .   \small \begin{Bmatrix} NH_{4}Cl(s)\rightarrow NH_{4}^{+}(aq)+Cl^{-}(aq) & & \\ NH_{4}^{+}(aq)+H_{2}O(l)\rightleftharpoons NH_{3}+H_{3}O^{+}(aq) & & \\ Cl^{-}(aq)+H_{2}O(l)\rightarrow ***** & & \end{Bmatrix} \Rightarrow NH_{3}(aq)+H^{+}(aq)+Cl^{-}(aq)

آمونیوم کلرید یک کود نیتروژن دار عالی برای استفاده در مکان های کم ارتفاع است که در آن کشاورزان  برنج و سایر محصولات کشت می کنند . این نمک ، رطوبت کمتری نسبت به سایر کودها دارد و در نتیجه عمر نگهداری نسبتا طولانی دارد . در صنعت نسّاجی به عنوان ضخیم کننده در فراوری و رنگرزی پنبه استفاده می شود . مقاوم در برابر آتش است و به عنوان بازدارنده آتش نیز استفاده می شود .

باید بدانیم که آمونیوم کلرید ، سفید کننده نیست . مخلوط کردن سفید کننده ( سدیم هیپوکلریت ) و آمونیوم کلرید فوق العاده خطرناک است زیرا که گاز سمی کلرآمین آزاد می کند که می تواند باعث تحریک و در غلظت بالا حتی ایجاد کُما یا مرگ کند . برخلاف سایر کودها ینیتروژن دار ، این نمک می تواند نیتروژن را به سرعت آزاد کند و آن را برای رفع کمبودهای فوری مواد مغذّی یا ترویج رُشد در مراحل بُحرانی ایده آل می کند . از آنجایی که یک نمک اسدی است ، می تواند سطح pH خاک را کاهش دهد و برای گیاهان اسید دوست مانند آزالیا و زغال اخته مفید باشد . آمونیم کلرید ضدعفونی کننده نیست ولی تامین کننده نیتروژن در کود ها می باشد . باکتری و یا ویروس ها را مانند یک ضدعفونی کننده نمی تواند از بین ببرد .

درلوازم آرایشی و در محصولات حمّام مانند صابون ، شوینده ها و محصولات رنگ مو ، شامپوها و نرم کننده ها استفاده می شود . نسبتا تحریک کننده پوست و چشم است ، امّا حساس کننده نیست، ولی به هنگام استفاده از آن در محیط های صنعتی مواظب باشیم که در معرض بخار سفیدرنگ آن قرار نگیریم که می تواند بر پوست ، چشم ها و سیستم تنفّسی تاثیر بگذارد .

آمونیوم کلرید را نباید با سرکه ( استیک اسید ) مخلوط کرد ، زیرا باعث آزاد شدن گاز سمی کلرامین می شود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *