شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

تولوئن

تولوئن برای چه مواردی استفاده می شود؟تولوئن به طور طبیعی در نفت خام یافت می شود و در پالایش نفت و ساخت رنگ، لاک، مواد منفجره (TNT) و چسب استفاده می شود. در خانه ها، تولوئن ممکن است در رقیق کننده های رنگ، پاک کننده های قلم مو، لاک ناخن، چسب ها، جوهرها و پاک کننده های لکه یافت شود.

آیا برای انسان مضر است؟قرار گرفتن در معرض تولوئن می تواند باعث سوزش چشم و بینی، خستگی، گیجی، سرخوشی، سرگیجه، سردرد، گشاد شدن مردمک چشم، اشک، اضطراب، خستگی عضلانی، بی خوابی، آسیب عصبی، التهاب پوست و آسیب کبد و کلیه شود. کارگران ممکن است از قرار گرفتن در معرض تولوئن آسیب ببینند.

آیا بسیار سمی است؟تنفس بخارات تولوئن در مقادیر کم ممکن است باعث سردرد خفیف، سرگیجه، خواب آلودگی یا حالت تهوع شود. با قرار گرفتن در معرض جدی تر، تولوئن ممکن است باعث خواب آلودگی، تلو تلو خوردن، ضربان قلب نامنظم، غش یا حتی مرگ شود. بخار تولوئن پوست، چشم ها و ریه ها را تحریک می کند.

آیا سرطان زا است؟مطالعات بر روی کارگران و حیواناتی که در معرض تولوئن قرار گرفته‌اند، عموماً نشان می‌دهد که تولوئن سرطان‌زا (سرطان‌زا) نیست. آژانس بین المللی تحقیقات سرطان تشخیص داد که تولوئن از نظر سرطان زایی در انسان قابل طبقه بندی نیست

چه بویی دارد؟بخار تولوئن بوی تند یا شیرینی دارد که نشانه قرار گرفتن در معرض آن است. تولوئن معمولاً در مخلوط با سایر حلال ها و مواد شیمیایی مانند رنگدانه های رنگ استفاده می شود. محصولاتی که ممکن است حاوی تولوئن باشند – مانند رنگ، پاک کننده های فلزی و چسب ها – در بسیاری از صنایع استفاده می شوند و در بسیاری از محیط های کاری یافت می شوند.

با مغز چه می کند؟قرار گرفتن طولانی مدت و شدید در معرض بخارات تولوئن در انسان هایی که از رنگ اسپری و مواد مرتبط سوء استفاده می کنند، منجر به این شده است که تولوئن تأثیر شدیدی بر میلین سیستم عصبی مرکزی دارد. سوء مصرف مزمن تولوئن یک اختلال عصبی ویرانگر ایجاد می کند که زوال عقل ناتوان کننده ترین جزء آن است.

بنزن سمی تر است یا تولوئن؟بنزن، تولوئن و زایلن ترکیبات هیدروکربنی معطر تک حلقه ای هستند که هم به عنوان ترکیب جداگانه و هم به عنوان مخلوط، در صنعت و همچنین خانگی استفاده می شوند. مطالعات قبلی مربوط به قرار گرفتن در معرض این ترکیبات، به صورت جداگانه، نشان داده است که بنزن در مقایسه با تولوئن یا زایلن سمی تر است.

اگر آن را استنشاق کنید چه اتفاقی می افتد؟قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این ماده از طریق استنشاق با سمیت سیستم عصبی مرکزی  CNS، قلب، کبد، کلیه و ریه همراه است. عواقب دیگر عبارتند از ضعف عضلانی، زخم بینی، اپیستاکسی مکرر، رینیت مزمن، ناهنجاری های عصبی روانی، علائم دستگاه گوارش و نوروپاتی های محیطی (به پاتوفیزیولوژی مراجعه کنید).

آیا در لاک ناخن بی خطر است؟ تولوئن  برای استفاده در محصولات ناخن تا غلظت 50 درصد ایمن است که بالاترین غلظت مشاهده شده در محصولات ناخن است.

چگونه بدست می آورید؟تولوئن در طی عملیات پالایش نفت به طور مستقیم به عنوان محصول فرعی تولید استایرن و به طور غیرمستقیم به عنوان محصول جانبی عملیات کوره کک تولید می شود. این ماده از نفت به عنوان یک مخلوط معطر با بنزن و زایلن عمدتاً با رفرمینگ کاتالیزوری و کراکینگ پیرولیتیک تولید می شود.

آیا در آب حل می شود؟ از آنجایی که این یک ترکیب معطر است، بوی آن شیرین و شبیه بنزن است. این مایع بی رنگ است و چگالی آن87 /0 گرم در میلی لیتر است. حلالیت آن در آب بسیار کمتر یا ناچیز است و در دمای 20 درجه سانتیگراد برابر با 52/0 گرم در لیتر است، یعنی در یک لیتر آب تنها 52/0 گرم تولوئن محلول است.

آیا لاستیک را حل می کند؟موارد استفاده و مزایا تولوئن معمولاً در تولید رنگ‌ها، لاستیک‌ها، لاک‌ها و چسب‌ها استفاده می‌شود زیرا می‌تواند به خشک کردن، حل شدن و رقیق شدن سایر مواد کمک کند.

چرا حلال خوبی است؟تولوئن حلال بسیار خوبی است زیرا برخلاف آب می تواند بسیاری از ترکیبات آلی را حل کند. در بسیاری از محصولات تجاری، تولوئن به عنوان یک حلال استفاده می شود که در رقیق کننده های رنگ، پاک کننده ناخن، چسب ها و مایع اصلاح کننده وجود دارد. تولوئن کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد .

اندام های هدف این ماده  کدامند؟سیستم عصبی مرکزی (CNS) اندام هدف اولیه برای سمیت تولوئن در انسان و حیوانات برای مواجهه حاد (کوتاه مدت) و مزمن (دراز مدت) است.

آیا کرم ضد آفتاب حاوی بنزن است؟ بنزن جزء مواد ضد آفتاب نیست و هرگز نیز وجود نداشته است. این مسئله مربوط به آلودگی تولید است، نه فرمولاسیون ضد آفتاب که خطرات سلامتی را به همراه دارد

آیا دارو است؟برخلاف سایر داروهای مضعف سیستم عصبی مرکزی (CNS)، تولوئن توهم و توهم ایجاد می کند [11، 12]. نگرانی خاص این است که حتی استنشاق حاد می تواند به شرایط تهدید کننده زندگی به دلیل اکسیژن رسانی ضعیف، آریتمی های قلبی و سایر عوارض مرتبط با هیپوکالمی منجر شود.

چرا ممنوع است؟تولوئن در سطح جهان به دلیل مشخصات سم شناسی بد خود بدنام شده است. اثرات نامطلوب متعدد آن را به موضوعی مرتبط با ایمنی مصرف کننده، ایمنی شغلی و ایمنی محیطی تبدیل می کند. به دلیل سمیت رشدی آن، تولوئن به عنوان CMR دسته دوم (مشکوک به آسیب رساندن به جنین) طبقه بندی می شود.

متیل بنزن چه احساسی در شما ایجاد می کند؟ هافینگ چیست؟ استنشاق یا هوف کردن مواد شیمیایی مانند بنزین، تینر رنگ و چسب‌های حاوی تولوئن و بنزن باعث ایجاد مسمومیت با الکل می‌شود – از دست دادن مهار، تکلم، سرخوشی، سرگیجه و بی‌حسی.

آیا مردم آن را هوف می کنند؟ به عنوان یک داروی تفریحی، تولوئن اغلب از طریق بینی استنشاق می شود (بوییدن چسب، هوف کردن)، و اثرات عصبی حاد مانند سرخوشی و به دنبال آن افسردگی ایجاد می کند.

اگر این ترکیب را بنوشید چه اتفاقی می افتد؟علائم آن اسپاسم، لرزش، کاهش شنوایی، کاهش بینایی و از دست دادن حافظه است. تصور می شود که اثرات کوتاه مدت و بلند مدت آب آشامیدنی با سطوح بالای تولوئن مانند اثرات تنفس بخارات است. مشخص نیست که آیا تولوئن باعث سرطان می شود یا خیر

چرا استنشاق این ماده آلی شما را سرخوش می کند ؟محققان دانشگاه آریزونا و موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر (NIDA) نشان می‌دهند که  مستقیماً نورون‌های دوپامین را تحریک می‌کند که باعث ترشح دوپامین می‌شوند. دوپامین یک انتقال دهنده عصبی است و توسط مراکز پاداش در مغز آزاد می شود و باعث ایجاد احساس سرخوشی می شود.

چگونه از تولوئن سم زدایی می کنید؟انتظار می رفت مصرف غذاهای حاوی آنزیم CYP2E1 (جگر گاو، مغز گاو و ماهی آزاد) و گلیسین (جلبک دریایی، ماهی تن و اسفناج) سم زدایی تولوئن را افزایش دهد.

چگونه این ماده را از هوا حذف می کنید؟برای ایمن بودن، می توانید تولوئن و سایر ترکیبات آلی فرار موجود در هوای خود را با یک تصفیه کننده هوا حذف کنید. فیلتر کربن روشی ایمن و نسبتاً مؤثر برای کاهش غلظت ترکیبات آلی فرار است، اما باید اطمینان حاصل کنید که فیلتر کربن به موقع تعویض شود.

آیا رنگ را از بین می برد؟استون، متانول و تولوئن (ATM)  ، این گروه از مواد شیمیایی معمولاً برای از بین بردن رنگ در کنار هم قرار می گیرند. این گروه بسیار قابل اشتعال به طور موثر رنگ را از لایه بالایی به پایین حل می کند

چه غذاهایی حاوی این ماده  هستند؟ با بیشترین غلظت در چندین منبع گیاهی مختلف مانند گردو سیاه، رزماری و گشنیز یافت می شود. تولوئن نیز در چندین غذای مختلف مانند گلابی خاردار، مرکبات، فلفل دلمه‌ای زرد، سیب و گوجه‌فرنگی شناسایی شده است، اما اندازه‌گیری نشده است.

برای چه مواردی استفاده می شود؟به طور طبیعی در نفت خام یافت می شود و در پالایش نفت و ساخت رنگ، لاک، مواد منفجره (TNT) و چسب استفاده می شود. در خانه ها، تولوئن ممکن است در رقیق کننده های رنگ، پاک کننده های قلم مو، لاک ناخن، چسب ها، جوهرها و پاک کننده های لکه یافت شود.

آیا یک بنزین است؟تولوئن یک ترکیب هیدروکربنی آروماتیک هفت کربنی است که جزء جزئی (حدود 5 درصد) کل بنزین است. این ماده یک مایع بی رنگ و قابل اشتعال است که حدود 15 درصد سبک تر از آب است. بوی شیرین و تند بنزن دارد.

آیا برای انسان مضر است؟قرار گرفتن در معرض آن می تواند باعث سوزش چشم و بینی، خستگی، گیجی، سرخوشی، سرگیجه، سردرد، گشاد شدن مردمک چشم، اشک، اضطراب، خستگی عضلانی، بی خوابی، آسیب عصبی، التهاب پوست و آسیب کبد و کلیه شود. کارگران ممکن است از قرار گرفتن در معرض این ماده آسیب ببینند .

 چقدر در بدن می ماند؟هیپوریک اسید متابولیت اصلی متیل بنزن است و تا 75 درصد از تولوئن استنشاقی طی 12 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض آن ، از طریق ادرار به صورت هیپوریک اسید دفع می شود . این ماده تا حدودی طولانی تر در بافت چربی باقی می ماند، تا جایی که نیمه عمر آن 5/0 تا 3 روز است .

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *