شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

تفلون

تفلون یا پلی تترا فلوئور اتیلن چیست ؟

این ماده ، پلیمری از گروه فلوئوروپلیمرها می باشد . این پلیمر مات بوده و در صنایع مختلفی از جمله صنعت فولاد ، نفت و گاز ، غذا و پزشکی و حتی تولیدات خودرو کاربرد دارد . تفلون جرم مولکولی بالایی دارد و از عناصر کربن و فلوئور تشکیل شده است .

تفلون ، یک پلیمر آب گریز است و نسبت به سایر پلیمرها مقاومت خوبی در مقابل سایش دارد .

این ماده قابلیت انعطاف بالایی داشته و در برابر مواد شیمیایی مقاوم است . همچنین در برابر حرارت و الکتریسیته مقاومت بالایی دارد

نقطه ذوب آن در حدود 326 درجه سانتی گراد است . تفلون با درجه خلوص بالا کاملا از نظر شیمیایی بی اثر بوده و در بیشتر حلال ها و موادشیمیایی نامحلول است .

دامنه مقاومت حرارتی آن ، بین 200 – و 260+ درجه سانتیگراد است . در برابر خمش مقاومت بالایی دارد . تجربه ثابت کرده که حتی در دماهای پایین از مقاومت الکتریکی و مقاومت دی الکتریک بالایی برخوردار بوده و مقاوم در برابرآب است . تفلون به دلیل خواص الکتریکی ویژه، حدود تغییرات حرارتی وسیع و البته مقاومت شیمیایی فوق العاده برای استفاده به عنوان پوشش کابل ها مناسبند ولی می بایست به این مساله اشاره کرد که تفلون در برابر تشعشع هسته ای و یا ولتاژ بالا پایداری مناسبی ندارد. این ترکیب همانند پلی وینیل کلراید و پلی اتیلن قابل تزریق بوده و برای عایق سیم و کابل به صورت طولی به کار برده می شود . از تفلون می بایست تنها بر روی سیم هایی با پوشش نقره یا نیکل استفاده نمود و محدوده کاربرد آنها از 200 تا 260 درجه سانتی گراد است. باید در نظر گرفت که تفلون مقاومت خوبی در برابر اشعه انرژی بالا نداشته و در نتیجه تجزیه خواهد شد.

تفلون با برخی از مواد شیمیایی و حلال ها از جمله : کلرین تری فلوئورید ، کبالت(III) فلوئورید و زنون دی فلوئورید واکنش می دهد .

آیا تفلون فلز است یا پلاستیک؟
تفلون فلز نیست، لاستیک هم نیست، و همچنین دقیقاً پلاستیکی نیست. به طور خاص، تفلون با نام شیمیایی پلی تترا فلوئور اتیلن یک پلیمر ترموپلاستیک است که در درجه اول با سطح لغزنده، نقطه ذوب بالا و مقاومت در برابر “حمله” توسط تقریباً همه مواد شیمیایی مشخص می شود.

تفلون چقدر سمی است؟

ترموپلاستیک ، ویژگی نوعی پلاستیک است که هنگام گرما دیدن نرم می شود و پس از سرد شدن سفت می شود و می توان این فرایند را چندین بار تکرار کرد بدون این که تغییر چشمگیری در خواص آن ایجاد شود .تفلون به خودی خود بی خطر است و وقتی آن را بخورید نمی تواند به شما آسیب برساند. ذرات ماهیتابه های پوسته پوسته یا خرد شده که در غذا حین آشپزی وارد می شوند ،  از دستگاه گوارش شما عبور می کنند هیچ خطری برای سلامتی ندارند.

آیا تفلون برای پخت و پز بی خطر است؟
ظروف نچسب و تفلون امروزی تا زمانی که دما از 500 درجه فارنهایت (260 درجه سانتیگراد) تجاوز نکند، برای آشپزی روزمره در خانه ایمن در نظر گرفته می شود. بنابراین، می‌توانید از ظروف نچسب روی اجاق گاز با حرارت کم تا متوسط استفاده کنید، اما از آن در حداکثر حرارت یا برای روش‌های پخت داغ‌تر مانند کباب کردن استفاده نکنید

آیا تفلون قابل اشتعال است؟

قابل اشتعال نیست، ممکن است در دماهایی که بین 200 – و +260 درجه سانتیگراد نوسان داشته باشد ، استفاده شود، این نشان دهنده مقاومت بالای این مواد در برابر دمای این مواد است، بنابراین این ماده همچنان بخش خوبی از ویژگی های خود را حفظ می کند، در حالی که ممکن است  در دماهای بالاتر از 400 درجه سانتیگراد  امکان تجزیه شدن داشته باشد .

چرا تفلون گران است؟

در حال پردازش ،  پردازش این ماده می تواند دشوار و پرهزینه باشد، زیرا دمای ذوب بالا، 327 درجه سانتیگراد (621 درجه فارنهایت)، بالاتر از دمای تجزیه اولیه، 200 درجه سانتیگراد (392 درجه فارنهایت) است. تفلون حتی زمانی که مذاب می شود به دلیل ویسکوزیته مذاب بسیار بالا ، به سختی حالت مذاب به خود می گیرد .

آیا تفلون از روغن تهیه می شود؟

پلی تترا فلوئورواتیلن، همچنین به عنوان تفلون شناخته می شود، از چهار ماده تشکیل می شود – فلورسپار، هیدروفلوئوریک اسید، کلروفرم و آب، که در یک محفظه واکنش شیمیایی که بین 1094-1652 درجه فارنهایت (590-900 درجه سانتیگراد) گرم می شود، ترکیب می شوند.

معایب تفلون چیست؟

معایبی دارد که محدودیت هایی را برای محصول ایجاد می کند. به عنوان مثال، هنگامی که بیش از حد گرم شود، می تواند بخارهای سمی خفیفی را آزاد کند. علاوه بر این، مقاومت در برابر سایش آن به خوبی تعدادی از پوشش های دیگر نیست و بنابراین مقاومت در برابر سایش مزیت اصلی آن نیست.

چرا تفلون اینقدر خاص است؟

دارای خواص منحصر به فرد بسیاری است که آن را در بسیاری از کاربردها ارزشمند می کند. نقطه ذوب بسیار بالایی دارد و در دماهای بسیار پایین نیز پایدار است. این را نمی توان با چیزی جز گاز فلوئور داغ یا فلزات مذاب خاصی حل کرد، بنابراین در برابر خوردگی بسیار مقاوم است. همچنین بسیار نرم و لغزنده است.

آیا تفلون در مقابل اسید مقاوم است؟

یکی از مقاوم ترین مواد موجود در برابر اسید است و معمولاً در کاربردهای آزمایشگاهی شیمیایی و دارویی استفاده می شود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *