شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

اکسی تتراسایکلین ( oxytetracycline )

اکسی تترا سایکلین ها ، از جمله اکسی تترا سایکلین  ۲۰ % در گروه دارو های آنتی بیوتیک قرار می گیرند و به صورت اسپری و یا پودر محلول در آب مورد استفاده قرار می گیرند . در شکل پودری ، هرگرم از پودر حاوی 200 میلی گرم اکسی تترا سایکلین هیدروکلراید Oxytetracycline hydrochloride که به نام ترامایسین هیدروکلرید Terramycine hydrochloride نیز مشهور است . در ساختار اکسی تترا سایکلین 50% در شکل پودری هر گرم از پودر حاوی 500 میلی گرم از OTC می باشد . این دارو به صورت اسپری « او تی سی » می تواند در مواردی از جمله درمان عفونت ها و زخم های زیر جلدی ، درمان عفونت های سم گوسفند و گاو و عفونت زخم های بعد از اعمال جراحی دام  استفاده میشود . و همچنین جهت جلوگیری از عفونت ها و زخم های پرندگان و حیوانات خانگی و زخم های عفونی در گربه و سگ نیز مورد کاربرد فراوان دارد . به این روش که :  پس از هم زدن خوب اسپری را از فاصله 30 سانتی متری روی محل زخم اسپری نموده به حدی که اسپری محل زخم را کاملا بپوشاند .

مکانیسم اثر این نوع دارو چگونه است ؟ اکسی تتراسیکلین از اتصال آمینو اسیل ترانسفرریبونوکلئیک اسید (aa- t RNA) بر روی ریبوزوم (واحد ۳۰ ریبوزومال )جلوگیری می کند و همچنین این دارو باعث کاهش روند تبدیل گلوتامات به پروتئین سلولی می شود و در نتیجه مانع از ساخت پروتئین ها در باکتری ها می گردد . به طور کلی تتراسیکلین ها باکتریو استاتیک هستند ،اما با غلظت های بالا می توانند اثرات باکتری کشی ( باکتریسیدی )نیز داشته باشند . همچنین با اتصال به زیرواحد 50s، نفوذپذیری غشای باکتری را تغییر داده و باکتری را می تواند از بین ببرد .
موارد مصرف : اکسی تترا سایکلین آنتی بیوتیکی پرکاربرد است که بر روی باکتری های گرم مثبت و منفی و همچنین گونه های مایکوپلاسما ،ریکتزیا و کلامیدیا موثر می باشد .پزودوموناس ، پروتئوس،شیگلا و بسیاری از سویه های استافیلوکوک به این دارو نسبتا مقاوم هستند .
این دارو در پیشگیری و درمان عفونت های باکتریایی طیور ،نشخوار کنندگان ، ماهیان و زنبور عسل مصرف می گردد.

در طیور: در پیشگیری از عفونت­‌های ثانویه ناشی از استرس­‌ها مانند واکسیناسیون و جابجایی و درمان بیماری مزمن تنفسی (CRD)، انتریت و عفونت­‌های گوارشی، اسهال سفید جوجه­‌ها ناشی از سالمونلا پلوروم و سینوویت عفونی در مرغ و بیماری تاج آبی در بوقلمون کاربرد دارد.

مقدار و روش مصرف : در آب آشامیدنی طیور:400 تا 600 گرم به ازای هر 1000 لیتر آب (30 میلی­‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن)  به مدت 5 تا 7 روز

توصیه می­‌شود بعد از باز کردن درب قوطی، بسته سیلیکاژل (رطوبت گیر) را خارج نموده و محتویات قوطی را در حدود 50 لیتر آب حل کرده و سپس به مخزن اصلی انتقال دهید. از تجویز اکسی تتراسایکلین در طیور تخم­ گذاری که تخمشان مصرف انسانی دارد خودداری گردد. به دلیل تداخل داروهای باکتریوستاتیک با فعالیت باکتریوسیدی پنی­سیلین، عدم تجویز هم­زمان اکسی­ تتراسایکلین با پنی­سیلین و یا سایر داروهای باکتریوسید توصیه می­‌گردد. از تجویز هم­زمان اکسی­ تتراسایکلین با بتالاکتام­ها، ماکرولیدها، آمینوگلیکوزیدها و کاتیون­‌های چند ظرفیتی خودداری گردد.

مقدار و روش مصرف این دارو چگونه است ؟ در طیور، جهت پیشگیری : ۳۰ گرم از پودر اکسی تترا سایکلین ۲۰ % در ۱۰۰ لیتر آب آشامیدنی به مدت 3 تا 5 روز  و جهت درمان می توان : 60 تا 120 گرم از پودر اکسی تتراسایکلین ۲۰ % در ۱۰۰ لیتر آب آشامیدنی به مدت 3 تا 5 روز در نشخوار کنندگان می توان در دام های جوان به میزان 10 تا 20 میلی گرم و در دام های بالغ حد اکثر تا 50 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن استفاده کرد
در ماهی : 25 تا 75 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن بر اساس نوع و شدت بیماری به مدت لازم تا رفع بیماری حداکثر تا 12 روز
در زنبور عسل :۴ گرم از پودر اکسی تترا سایکلین ۲۰ % با ۳۰ گرم شکر یا پودر قند مخلوط شده به صورت خشک و یا به شکل شربت در اختیار زنبورها قرار داده شود .
باز می توان یادآور شد که این  دارو در موارد بروز حساسیت نسبت به دارو و همچنین در نارسایی های کبدی و کلیوی نباید مصرف شود .
تداخلات دارویی : این دارو با پنی سیلین ها ، نمک های اریترومایسین ،انروفلوکساسین ،پلی میکسین B و بیکربنات سدیم نا سازگاری داشته و همچنین با کاتیونهای فلزی از قبیل کلسیم ،منیزیم و آهن ایجاد کمپلکس شیمیایی می نماید . در جوجه های گوشتی ، اکسي تتراسايکلين ميزان جذب کلسيم و فسفر را از مخاط روده کاهش داده و باعث کاهش تراکم توده استخواني مي شود.
شرایط نگهداری : در جای خشک و در دمای کمتر از ۲۵ درجه و دور از نور نگهداری شود .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *